Jeden z regionów Holandii Zachodniej, należące do archipelagu Wysp Fryzyjskich. Wyspy Zachodniofryzyjskie leżą na Morzu Północnym, w północno zachodniej części Wybrzeża Holandii, od stałego lądu oddziela je Morze Watta. Największymi wyspami są Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland i Schiermonnikoog, które są zamieszkałe (w sumie wysp jest 14). Wyspy Zachodniofryzyjskie powstały w XIII wieku w wyniku wdarcia się morza w ląd. Istnieje połączenie promowe między większymi wyspami i lądem, jednak niektóre mniejsze oddziela wyłącznie płycizna, którą można pokonać na nogach. Te płycizny nazywane są ‘wadlopen' i same w sobie stanowią jedną z holenderskich atrakcji. Istnieje tu wiele kąpielisk i mniejszych kurortów ze względu na piaszczyste brzegi wysp. Środowisko naturalne Wysp Zachodniofryzyjskich zachowało swój pierwotny charakter - jest tu dużo zieleni, terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych. Niektóre wyspy są zamknięte dla ruchu kołowego.
Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Średnie temperatury latem utrzymują się na poziomie 20 °C na południu, 17 °C na północy.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać w zasadzie o każdej porze roku. Najlepiej jednak zaplanować je na wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować latem. Temperatury nie są wysokie nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Latem można jednak oczekiwać nieco większej ilości opadów.
Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego ciepłego. Charakterystyczne dla tych warunków klimatycznych są chłodne lata i łagodne zimy. Temperatury w Holandii są zróżnicowane – niższe na północy, a wyższe na południu. Amplituda nie jest jednak duża i w skali roku różnica wynosi jedynie kilka stopni Celsjusza. Charakterystycznym zjawiskiem dla Holandii są mgły.
Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura w zależności od regionu waha się wtedy od 17 °C do 19 °C (20 °C w głębi kraju). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi 1-3 °C. Na lato i jesień przypada największa ilość opadów. Roczna suma opadów wynosi ok. 770 mm w centralnej części kraju i ok. 850 mm w Limburgii.
Na klimat i warunki atmosferyczne Holandii znaczny wpływ mają wiatry wiejące od Morza Północnego. Na wybrzeżu zaznacza się korzystny wpływ ciepłych prądów, dzięki którym klimat jest tu łagodniejszy, a powietrze rześkie. Klimat we wschodnich częściach kraju ma dodatkowo cechy surowszego klimatu Europy Środkowej.