Holandia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Holandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Holandia

Na wakacje: Holandia


Przewodnik turystyczny: Holandia
Zdjęcia Holandia
Kraj wiatraków, rowerów, serów, tulipanów i chodaków! Holandia znajduje się w Europie Zachodniej oraz częściowo na Karaibach (zależne terytoria zamorskie Holandii to wyspy: Bonaire, Saba i Sint Eustatius). Holandia właściwa leży nad Morzem Północnym. Wchodzi w skład Królestwa Niderlandów (wraz z Arubą, Curacao i Sint Maarten). Holandia jest monarchią konstytucyjną z dwiema stolicami – konstytucyjną Amsterdamem i administracyjną Hagą. Kraj niezwykle atrakcyjny i popularny wśród turystów. Co roku odwiedza go ok. 10 mln osób. Holendrzy należą do najbardziej świeckich narodów w Europie, gdyż prawie 50% społeczeństwa nie wyznaje żadnej religii. Jednocześnie, na całym świecie, Holendrzy słyną ze swojej tolerancji – w Holandii są legalne małżeństwa pomiędzy osobami tej samej płci, narkotyki, eutanazja, aborcja, prostytucja.

Klimat i pogoda w Holandii

pogoda: Amsterdam

20°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:290° 20 km/h
 • Wycieczki: Holandia


 • Przewodnik turystyczny: Holandia
 • Regiony


  • Wybrzeże Holenderskie – obejmuje obszar nad morzem oraz Wyspy Zachodniofryzyjskie. Bardzo charakterystyczny jest pas wydm liczących od 20 m do kilku kilometrów szerokości. To tu znajduje się najbardziej oblegane przez turystów miasto kraju – Amsterdam.
  • Holandia Wschodnia – region położony nieco dalej od wybrzeża. Znajdują się tu dwa ważne miasta: Maastricht oraz Utrecht.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: układ urbanistyczny Amsterdamu, Euromast – najwyższa wieża widokowa w Rotterdamie, wielka giełda kwiatowa w Aalsmer, nowoczesne oraz zabytkowe budynki instytucji europejskich i parlamentu w Hadze, miasto miniatur w Madurodam.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Ardeny, Wyspy Zachodniofryzyjskie, region jezior Fryzji.
 • Geografia i przyroda


 • Powierzchnia kraju wynosi nieco ponad 41 tys. km2. Dominują tereny nizinne, występują liczne depresje. Na terytorium Holandii leżą Ardeny. Najwyższym szczytem kraju jest Vaalserberg, 321 m n.p.m. Holandia leży w dorzeczu Reny, Mozy i Skaldy. W wyniku ingerencji człowieka nie zachowało się wiele pierwotnej roślinności. Istnieją jednak tereny ochrony przyrody i parki narodowe.
 • Historia


 • Tereny Holandii od czasów wczesnego średniowiecza znajdowały się pod panowaniem Franków.
  Z czasem dostały się pod panowanie niemieckie. Stanowiły silny, dobrze rozwinięty ośrodek handlowy i były dobrze zurbanizowane. O Niderlandy toczono kilka wojen, aż w drugiej połowie XV wieku stały się częścią państwa Habsburgów. W XVI wieku władzę sprawowała hiszpańska gałąź rodziny. Momentem przełomowym dla państwa była reformacja. Niderlandy opowiedziały się po stronie Kalwina, czym sprowadziły na siebie prześladowania katolickiej Hiszpanii. Stanowiło to zarzewie buntu, który stał się początkiem ponad osiemdziesięcioletniej wojny o niepodległość Holandii. W 1648 r. Hiszpania uznała niepodległość Niderlandów. Był to początek okresu prosperity państwa, które potęgę budowało na handlu. XVIII stulecie było okresem bardzo niestabilnym, naznaczonym stagnacją gospodarki. Po klęsce Napoleona utworzono Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. W ich skład, do 1830 r., wchodziła także Belgia. W czasie I wojny światowej Holandia pozostała neutralna. W czasie II wojny bardzo mocno ucierpiała. Po 1945 r. kraj wstąpił w struktury ONZ i NATO, stał się też pionierem integracji europejskiej.
 • Sport i rekreacja


  • Holandia jest krajem o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze rowerowej. Dużą popularnością cieszy się również turystyka wodna.
  • Dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Sukcesy odnoszą zarówno drużyny jak i reprezentacja narodowa.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Euro.
  • Wizy – Holandia należy do strefy Schengen, toteż mieszkańcy Unii Europejskiej nie potrzebują paszportów i wiz.
  • Ubiór – Holandia nie posiada szczególnych obostrzeń dotyczących stroju.

Amsterdam - prognoza pogody, Holandia

7200000
Aktualne warunki

Wtorek
27 września
Częściowe zachmurzenie
20°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:68%
widoczność:10 km
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:290° 20 km/h
wsch. słońca:07:34
zach. słońca:19:28
Środa
28 września
Częściowe zachmurzenie
min: 14°C    max: 25°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:203°  14 km/h
wsch. słońca:07:36
zach. słońca:19:26
Czwartek
29 września
Częściowe zachmurzenie
min: 14°C    max: 29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:213°  13 km/h
wsch. słońca:07:37
zach. słońca:19:23
Piątek
30 września
Częściowe zachmurzenie
min: 15°C    max: 25°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:266°  18 km/h
wsch. słońca:07:39
zach. słońca:19:21
Sobota
1 października
Słonecznie
min: 12°C    max: 25°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:249°  22 km/h
wsch. słońca:07:41
zach. słońca:19:19

Amsterdam - klimat w Holandii

Holandia - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień. Średnie temperatury latem utrzymują się na poziomie 20 °C na południu, 17 °C na północy.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać w zasadzie o każdej porze roku. Najlepiej jednak zaplanować je na wiosnę, lato lub wczesną jesień.
 • Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować latem. Temperatury nie są wysokie nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Latem można jednak oczekiwać nieco większej ilości opadów.
Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego ciepłego. Charakterystyczne dla tych warunków klimatycznych są chłodne lata i łagodne zimy. Temperatury w Holandii są zróżnicowane – niższe na północy, a wyższe na południu. Amplituda nie jest jednak duża i w skali roku różnica wynosi jedynie kilka stopni Celsjusza. Charakterystycznym zjawiskiem dla Holandii są mgły. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura w zależności od regionu waha się wtedy od 17 °C do 19 °C (20 °C w głębi kraju). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura wynosi 1-3 °C. Na lato i jesień przypada największa ilość opadów. Roczna suma opadów wynosi ok. 770 mm w centralnej części kraju i ok. 850 mm w Limburgii. Na klimat i warunki atmosferyczne Holandii znaczny wpływ mają wiatry wiejące od Morza Północnego. Na wybrzeżu zaznacza się korzystny wpływ ciepłych prądów, dzięki którym klimat jest tu łagodniejszy, a powietrze rześkie. Klimat we wschodnich częściach kraju ma dodatkowo cechy surowszego klimatu Europy Środkowej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
1,3,4,6,10,12,13,14,12,9,5,3,5,8,10,12,18,19,22,23,19,14,9,7,3.0,5.5,7.0,9.0,14.0,15.5,17.5,18.5,15.5,11.5,7.0,5.0

Holandia wycieczki: oferty wczasów Holandia

Zdjęcia - Holandia

Holandia zdjęcie 1
Holandia - więcej zdjęć

Hotele Holandia

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem na wakacje są bardzo egzotyczne kraje, przyciągające wspaniałymi krajobrazami, charakterystyczną roślinnością oraz orientalną kulturą. Turyści najczęściej decydują się na spędzenie wakacji w niepowtarzalnej Tajlandii, która słynie z orientalnych zabytków i wspaniałych świątyń czy w znanej z niezwykłej przyrody Kenii. Znajdziemy tam wiele wspaniałych rezerwatów i parków narodowych. Godne polecenia są także Emiraty Arabskie, Malediwy czy Karaiby. Zaplanuj wymarzoną, egzotyczną podróż z serwisem turystycznym TravelOne.pl
 
Cesarskie Miasta czy Magiczne Południe - wybierz wycieczkę objazdową po Maroko >>
Zachwycające plaże i klify Algarve - rezerwuj na Portugalia.com.pl >>
Odkryj skarby kultury chińskiej - sprawdź wycieczki objazdowe do Chin >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne